Развој младих кроз учење енглеског језика: Прича о успеху програма Aмеричке амбасаде
У Основној школи ,,Доситеј Обрадовић“ свечано је обележен крај двогодишњег стипендијског програма, 16. децембра 2024. године. Публици су се обратили Филип Бикмен, саветник за односе са јавношћу Америчке амбасаде у Београду, Ивана Јоксимовић, директорка ОШ ,,Доситеј Обрадовић“ и Јелена Чобић Станисављевић испред Народне библиотеке ,,Илија М. Петровић“ Пожаревац.
У савременом свету, знање страних језика, нарочито енглеског, отвара врата ка многим професионалним и образовним могућностима. У Србији, програм Америчке амбасаде под називом ,,The English Access Microscholarship Program“ постао је светионик наде и прилика за многе младе људе из економски угрожених средина. Ученици узраста од 13 до 15 година из Пожаревца и Београда добили су јединствену шансу да усаврше своје језичке вештине, а резултати овог двогодишњег пројекта остављају снажан утисак.
Програм је окупио 25 пажљиво одабраних ученика кроз интервјуе, пружајући им бесплатне часове енглеског језика у просторијама Основне школе „Доситеј Обрадовић“ и Народне библиотеке „Илија М. Петровић“. Овај интензивни курс није био само прилика за савладавање граматике и речника, већ и за изградњу самопоуздања и развијање комуникацијских вештина. Организован под окриљем Удружења наставника енглеског језика ELTA, уз подршку Америчке амбасаде, програм је осмишљен као платформа за ширење видика и припрему младих за глобално друштво.
„Access је интензиван програм учења енглеског језика, а сада прослављамо успешан завршетак програма за 25 ученика из Пожаревца. Они су провели много времена са нама на програму, много су научили и поносни смо на њих што су добили ову прилику,“ истакао је један од координатора програма. Њихов труд и посвећеност резултат су не само напредовања у језику већ и ширег разумевања света и прилика које их чекају.
Важност овог програма лежи у његовој глобалној природи. ,,The English Access Microscholarship Program“ спроводи се у чак 80 земаља, пружајући хиљадама ученика могућност да развијају језичке вештине и обогате своје образовање. У Србији је јединствен по томе што се реализује само у Пожаревцу и Београду, што додатно наглашава значај ових градова као центара образовања и сарадње са међународним институцијама.
Осим стицања знања енглеског језика, овај програм пружа ученицима могућност да учествују у будућим разменама и студијама у Сједињеним Америчким Државама. На тај начин, он превазилази улогу обичног курса језика и постаје средство за дугорочно оснаживање младих. Програм креиран од стране State Department САД посебно је намењен онима којима су те прилике често недостижне, дајући им алате за боље запослење, образовање и квалитетнији живот.
Овај пример из Пожаревца показује колико је важно улагати у образовање и стварање прилика за младе. Кроз заједнички труд Aмеричке амбасаде, ELTA удружења и локалних образовних установа, програм је постао прича о успеху која може инспирисати и друге заједнице широм Србије да следе сличне иницијативе.