НЕ БУДИ БАЛОН, ИЗДУВАЈ ПРОБЛЕМ!

У Народној библиотеци ,,Илија М. Петровић“ у Пожаревцу, 18. децембра 2024. године, одржана је трибина под називом ,,Не буди балон, издувај проблем!“, која је окупила младе људе и стручњаке у циљу подизања свести о менталном здрављу и превенцији ризика развоја адолесцената. Трибина је била организована у оквиру пројекта ,,Омладински рад на поспешивању менталног здравља младих и превенцији ризика развоја адолесцената“, који спроводи Креативна асоцијација за младе ,,Urban Stream“.
Слоган трибине ,,Не буди балон, издувај проблем!“, шаље снажну поруку о важности суочавања са сопственим емоцијама и проблемима. Тема менталног здравља младих постаје све важнија у друштвима широм света, а с обзиром на убрзан темпо живота и свеприсутни притисак друштвених мрежа, млади се све више сусрећу са психолошким изазовима који често остају непрепознати.
У оквиру овог важног догађаја, млади су имали прилику да разговарају са стручњацима из области менталног здравља – др Оливером Хајровић, др Весном Гардашевић и психологом Владаном Бошковићем. Сваки од њих је својим искуством пружио увид у сложеност проблема са којима се млади сусрећу и начине на које могу да препознају и превазиђу емоционалне и психолошке изазове.
У друштву које често намеће обрасце перфекционизма и непрестаног доказивања, многи млади људи осећају потребу да сакрију своја унутрашња стања, бојећи се да би их други могли одбацити или осудити. Овај „балон“ који се стално надувава може веома лако “експлодирати“ под тежином нереалних очекивања и недостатка емоционалне подршке.
Др Хајровић указала је на значај стварања сигурног окружења за разговор о емоцијама, како у породици, тако и у школи или међу вршњацима.
Психолог Владан Бошковић је говорио о важности психолошке подршке и професионалне помоћи, која није резервисана само за екстремне ситуације, већ може бити од помоћи и у свакодневним изазовима са којима се млади сусрећу. Нагласио је како је важно да се код младих освести ментална отпорност и емоционална стабилност кроз едукацију и разговоре, чиме се ствара здравији приступ животним изазовима.
Др Весна Гардашевић је, с друге стране, истакла како превенција менталних проблема код адолесцената подразумева и изградњу адекватних социјалних веза, као и едукацију о здрављу, стресу и његовим последицама. Сваки млади човек треба да разјасни проблеме и тражи помоћ када му је потребна.
Модераторски приступ Маје Јовановић Марић, председнице Удружења ,,Urban Stream“, допринео је стварању интерактивне атмосфере током трибине. Маја је, кроз питања и дискусију, омогућила да се у разговор укључе и сами учесници, пружајући прилику младима да активно изразе своја мишљења, постављају питања и размењују искуства.
У том контексту, такође је било наглашено како медији, посебно друштвене мреже, могу бити двоструки агент у вези са менталним здрављем младих. С једне стране, могу помоћи у ширењу едукације и освешћивању проблема, док с друге стране могу створити додатни притисак кроз нереална очекивања и „perfect life“ наративе. Важно је да млади буду свесни тих опасности и да науче како да се заштите од негативних утицаја.
Трибина ,,Не буди балон, издувај проблем!“ покренула је питања за важну и неопходну промену у друштвеној свести о менталном здрављу младих. Кроз разговор са стручњацима и међусобну размену искустава, млади су добили прилику да се ослободе стреса и анксиозности и да науче како да брину о свом менталном здрављу, препознавши да је то процес, а не нешто што се „поправља“ преко ноћи.
Овакви догађаји, као што је трибина у Народној библиотеци ,,Илија М. Петровић“ Пожаревац, представљају кључни корак ка стварању друштва које се не стиди да говори о менталном здрављу, које пружа подршку и које оснажује младе да издрже и превазиђу изазове са којима се сусрећу. У том смислу, слоган трибине ,,Не буди балон, издувај проблем!“ позива на проактивност, на отвореност и на оснаживање младих да се ослободе тешких емоција, суоче са проблемима и, што је најважније, потраже помоћ када им је потребна.