БИБЛИОТЕКЕ, МОДЕРНИ ЦЕНТРИ ЗАЈЕДНИЦА

Друштво се непрестано мења, а са њим и улоге институција које подржавају културни, образовни и информативни развој заједнице. Једна од кључних институција у том процесу свакако је библиотека, која се кроз историју трансформисала од традиционалних депоа књига до модерних центара за едукацију, културу и друштвену ангажованост. Овај прелаз улога и начина рада библиотекара био је централна тема стручног семинара под називом „Библиотеке, модерни центри заједница“, који је одржан 25. новембра 2024. године у Народној библиотеци „Илија М. Петровић Пожаревац. Семинар су водиле Јелена Вучинић и Бојана Маринчић из Народне библиотеке Србије, а учесници су били библиотекари Браничевског округа.

Семинар је отворен уводним предавањима која су дала увид у еволуцију библиотеке као институције, од њеног традиционалног, па све до савременог концепта. Јелена Вучинић и Бојана Маринчић су нагласиле да се библиотеке данас не могу посматрати само као места за читање и чување књига. Савремене библиотеке постају динамична и инклузивна друштвена средишта која нуде низ различитих услуга и активности које се протежу далеко изван оквира традиционалне библиографске услуге. У том контексту, говорило се о важности библиотека као модерних центара заједница који обухватају различите аспекте живота – од образовања и културе, преко информатичке писмености, па све до социјалних услуга и заједничког ангажовања.

Акценат је био на томе да библиотеке данас морају бити проактивне, прилагодљиве потребама заједнице и иновативне, како би остале битне у свету који се брзо мења. На тај начин, библиотеке постају места за све узрасте и друштвене групе, нудећи им прилику да се повежу, образују и ангажују на различите начине.

Током семинара, учесници су имали прилику да чују конкретне примере добре праксе у библиотекама широм света. Представљено је неколико међународних пројеката који показују како библиотеке успешно имплементирају савремене приступе и технологије. Кроз ове примере, библиотеке су приказане као простори који не само да чувају културно наслеђе, већ и активно доприносе развоју заједнице кроз едукацију, организовање културних и креативних догађаја, промоцију нових технологија и дигиталних вештина, као и пружање подршке за социјалну интеграцију маргинализованих група.

Учесници су имали прилику да се упознају са иницијативама попут организовања радионица за децу, одрасле и старије особе, пројектима за побољшање дигиталне писмености и приступа интернету, као и библиотекама које постају центри за заједничке активности као што су изложбе, концерти и предавања.

Након детаљног излагања примера добре праксе, семинар се усмерио на дискусију о томе шта треба задржати из традиционалног концепта библиотеке, а шта би требало променити или унапредити како би се уклопило у савремене друштвене токове. Учесници су се сложили да је, иако се много тога мења, основна функција библиотеке као места за чување и дистрибуцију књига и даље незаменљива. Међутим, библиотеке морају проширити своју понуду, обезбедити приступ дигиталним ресурсима, организовати едукативне програме и осигурати простор за креативне активности и сусрете.

Библиотекари су дискутовали о томе да би требало унапредити физичке просторе библиотека, учинити их флексибилнијим, интерактивнијим и приступачнијим за све чланове заједнице. То подразумева боље техничке ресурсе, унапређење простора за рад са децом и младима, али и интеграцију нових технологија које омогућавају приступ широком спектру садржаја и услуга. Истовремено, задржавање књижног фонда, као темеља библиотечке службе, сматра се основним предусловом за опстанак библиотеке у будућности.

Након предавања и дискусија, учесници су били подељени у мање групе и свака је имала задатак да осмисли и представи идеју коју би желела да реализује у својој библиотеци. Овај практичан део семинара омогућио је библиотекарима да примене стечена знања и искуства, као и да размене идеје о томе како побољшати услуге и активности својих библиотека. Идеје су биле разноврсне – од увођења дигиталних радионица за старије особе и децу, преко организовања културних вечери и класичних читалачких група, па све до осмишљавања простора за креативне и уметничке радионице. Посебно је било интересантно видети како се идеје које су се чиниле као изазов за реализацију могу претворити у конкретне планове захваљујући заједничком раду и новим сазнањима стеченим током семинара.

Семинар „Библиотеке, модерни центри заједница“ у Народној библиотеци „Илија М. Петровић“ Пожаревац био је прилика за библиотекаре Браничевског округа да прошире своја знања и унапреде свој рад. Кроз предавања, примере добре праксе и групне дискусије, учесници су добили јасну слику о томе како библиотеке могу постати динамични, иновативни и инклузивни простори који не само да задовољавају културне и образовне потребе, већ и активно учествују у развоју заједнице. Овај семинар показује да библиотеке нису само архиве прошлости, већ и темељ будућности, спремне да одговоре на изазове савременог друштва.