КОНТРАБАС – ПРИЈАТЕЉ, НЕПРИЈАТЕЉ, ЉУБАВНИЦА, ПРЕПРЕКА

Монодрама ,,Контрабас“ према тексту Патрика Зискинда, у режији Владана Ђурковићаса Ђорђем Крећом у главној улози, изведена је 27. децембра 2024. године, у Свечаној сали Народне библиотеке ,,Илија М. Петровић“ Пожаревац. Ова представа је јединствен спој дубоке интроспекције и духовите критике друштва, која на сцени истражује сложен однос једног музичара према свом инструменту, контрабасу.

Контрабас, као инструмент, у монодрами има вишеструко значење – он је пријатељ, непријатељ, љубавница и препрека. У животу главног лика, контрабас није само средство изражаја, већ и симбол унутрашње борбе и односа према свету. Он је присутан у сваком тренутку јунаковог живота, обележава његову свакодневницу, усмерава његове мисли и емоције, али га уједно и заробљава. Музичар се суочава с властитим ограничењима, страховима, несигурностима, али и с потребом за слободом и променом.

Кроз искрену, духовиту и самоироничну рефлексију, контрабасиста на сцени открива своја дубока размишљања о животу, уметности, друштву, али и о сопственој потрази за смислом. Он износи своја разматрања о томе како је уметност, у коју је уложен сав његов труд, истовремено нешто што га дефинише, али и ограничава. Кроз хумор и критику, лик се постепено открива као особа која се налази у сталном конфликту са самим собом, а контрабас, иако невин инструмент, постаје метафора за тај сукоб.

Монодрама ,,Контрабас“ је, дакле, много више од самог извођења. Она поставља питања о улози уметности у животу појединца, о томе како друштво доживљава уметнике, као и о томе како се кроз уметност може изразити критика свега што нас окружује. У том контексту, лик контрабасисте користи свој инструмент као средство самопроучавања, али и као начин да се бори против свих препрека које му је живот поставио.

Сам текст Патрика Зискинда, написан 1981. године, представља један од најважнијих комада у немачком позоришту, преведен на 27 језика, а ,,Контрабас“ је и даље један од најигранијих комада у Немачкој. Ова монодрама нуди изузетну прилику за увид у унутрашњи свет уметника, али и за дубље разумевање самог постојања у друштву, са свим његовим несигурностима, идеолошким препрекама и нереализованим жељама.

Улога Ђорђа Креће у извођењу ове монодраме приредила је врхунски уметнички тренутак, јер је глумац показао изузетну способност да прикаже дубоке људске емоције и у потпуности дочара сложеност унутрашњих дилема. Кроз његово извођење, публика је могла да се суочи са свим тим питањима и емоцијама које се баве животним препрекама, али и потенцијалима за промену, како на личном, тако и на друштвеном нивоу.

Ова представа је позив на размишљање и дијалог о томе шта заиста значи бити уметник у свету који је често оптерећен нормама, очекивањима и препрекама. Монодрама ,,Контрабас“ пружа јединствену прилику да се, уз хумор и озбиљност, истраже темељна питања о животу, уметности и постојању.