НАГРАДА ,,СТОЈАН НОВАКОВИЋ“
Све честитке упућујемо колегиници др Бранки Пражић, библиотекарки Народне библиотеке „Илија М. Петровић“ у Пожаревцу, која је недавно освојила престижну награду „Стојан Новаковић“. Ова награда, додељена за њен изузетан рад на делу „Завичајна библиографија пожаревачког краја: 1826-2017“, који је допуњено издање докторске дисертације, одбрањене на Филолошком факултету у Београду, представља признање за њен професионални ангажман, али и за посвећеност и љубав према завичају. Др Бранка Пражић је прва добитница ове награде у Браничевском округу, што признање чини још значајнијим, јер је њено дело од велике важности за културно и научно наслеђе овог краја. Ово је и прва ретроспективна завичајна библиографија која покрива све завичајне аспекте.
Дело које је др Бранка сачинила, „Завичајна библиографија пожаревачког краја: 1826-2017“, обухвата 1282 стране и укључује богатство информација о историји, култури и образовању Пожаревца и околних подручја. Библиографија садржи 3923 монографске публикације и 257 серијских публикација, а њена специфичност лежи у томе што се фокусира на грађу која се односи на Браничевски округ у његовим савременим административним границама. Кроз ово дело, др Бранка је успела да нађе и докуметује драгоцене податке о кључним догађајима, људима и институцијама, пружајући тако непроцењив извор за све оне који желе да боље разумеју прошлост овог краја.
Међу многим значајним моментима које библиографија доноси, издваја се оснивање првог Нахијског суда у Пожаревцу, отварање прве школе, али и представљени подаци о великим личностима које су обликовале историју овог краја. Др Бранка је кроз свој истраживачки рад посветила посебну пажњу и појединцима који су својим деловањем значајно утицали на развој и живот заједнице. С обзиром на обим и значај овог дела, библиографија представља научни и културни споменик.
Библиотека је омогућила да ово дело буде доступно широј јавности кроз електронско издање на сајту www.nbpo.rs , чиме је учинила истраживање доступно свима, а наредне године очекује се и штампано издање. Овај приступ омогућава да дело има дугорочан утицај и буде ресурс за све будуће истраживаче и љубитеље историје и културе Пожаревца.
Њена стручност и љубав према библиографији нису само резултат академског образовања на Филолошком факултету у Београду, где је дипломирала на одсеку Југословенска књижевност и српско-хрватски језик, већ и резултат дугогодишњег искуства у библиотекарској пракси. Др Бранка је током три деценије свог рада, од којих је седам посветила изради ове библиографије, показала како страст за истраживањем и посвећеност науци могу довести до стварања значајних дела која чувају културно наслеђе и историју.
„Завичајна библиографија пожаревачког краја: 1826-2017“ представља темељни рад који пружа обиље података, а ствара и могућност за даља истраживања, а самим тим доприноси очувању и валоризацији локалног културног наслеђа. Овакво дело поставља темеље за будуће генерације, које ће на основу њега моћи да наставе истраживање и вредновање историје Пожаревца и Браничевског округа.
Колегиница др Бранка Пражић је постала чувар историје и културе овог краја. Њено дело показује како се љубав према књигама и посвећеност струци могу преточити у конкретне резултате који имају дугорочан утицај на заједницу. Она је својим радом поставила високе стандарде за све будуће истраживаче и библиотекаре.
Честитамо Бранки на овом великом признању и захваљујемо јој се на свему што је учинила за очување културне баштине Пожаревца и Браничевског округа.